Motosiklette Vergi Kaçırma Oyunu Ortaya Çıktı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurtdışından getirilen motosikletlerdeki vergi kaçırma yöntemlerini inceliyor. Bakan Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabında “Kayıt dışılıkla her alanda mücadele!” mesajını paylaştı.

VERGİ KAÇIRMA TAKTİĞİ

Edinilen bilgilere göre ithalatçılar, vergiden kaçmak için 50 cc silindir hacmine sahip motorları Türkiye’ye getiriyor. Bu motorları 100 cc kapasitenin üzerine çıkaracak piston kiti gibi parçalar ise ayrıca ithal ediliyor. Türkiye’de yapılan montajla 125 cc silindir hacmine sahip motorlar satışa sunuluyor.

“RESMİ OLMAYAN YÖNTEMLER”

Hürriyet’in haberine göre 50 cc altı motor silindir hacmine sahip motosikletler, Türkiye’ye geldikten sonra 125 cc kapasiteye çıkarılıyor. Bu işlemler, resmi olmayan yöntemlerle yapılıyor. Böylece, 100 cc altındaki motosikletler Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) tabi olmadığı için vergiden kaçırılıyor.

MTV VE TRAFİK SİGORTASI ZORUNLULUĞU

MTV’nin yanı sıra, 50 cc veya daha düşük motor silindir hacmine sahip motosikletlerin trafik sigortası zorunluluğu bulunmuyor. Bu yüzden bu yöntem, hem vergiden hem de sigorta masraflarından kaçınmak için kullanılıyor.

BAKANLIKLAR İNCELEMEDE

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu vergi kaçırma yöntemine karşı harekete geçti. Konuyla ilgili geniş çaplı bir inceleme başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir