Güvercinleri otomobil değerinde… Hepsine yavruları gibi bakıyor

Ailesinin yıllar önce Yozgat’tan Ankara’ya göç etmesi nedeniyle Ankara’da doğup büyüyen Cem Ekim, çocuk yaşlarda başlayan güvercin besleme tutkusunu ara vermeden sürdürüyor. Beslediği güvercinleriyle uluslararası yarışmalara da katılıp dereceler alan Ekim, emekli olduktan sonra güvercinlerinin daha doğal ortamda besleyebilmek için Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesindeki baba ocağına yerleşti.

“DÜNYA İKİNCİSİYİM ŞU ANDA”

Güvercinleriyle yakından ilgilenerek yarışmalara hazırladığını belirten Cem Ekim, bazı güvercinlerinin çok değerli olduğunu, anaç olanları hiçbir zaman satmayı düşünmediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Doğma büyüme Ankara çocuğuyum. Emeklilik döneminden sonra buraya geldim. Güvercinleri çok seviyorum, çocukluğumdan beri besliyorum. Burada daha rahat besleyebilirim diyerek memleketime yerleştim. Benim babam da kuşçu. Aslında bizim kapıda 65 yıldır tahmini kuş var, 45 yıldır da ben ilgileniyorum güvercinle.

GÜVERCİNLERİM HATA YAPMIYOR

Benim güvercinlerimin özelliği hata yapmamaları, oyunları, sefer aralıkları ve inerken takla inmeleri. Sefer dediğimde mesela birkaç taklayla 10 metreyi geçer. İki taklayla 10 metreyi, üç taklada 15 metre veya 50-60-70 metre oynayan kuşlarım da var, onlar da 8-10 takla üzeri oynuyorlar. Üç kan, 50-55 civarı güvercinim var şu anda. Üç kana hizmet ediyorum, başka hiçbir şeye hizmet etmiyorum. Beyaz güvercinlerim var.

500 BİN TL TEKLİF ETTİLER

Beyaz güvercinlerime 500 bin lira verdiler, vermedim anne babayı. 500 bin lira değil 5 milyona da vermem, 14 yıldır bende olan güvercinler onlar. Kaplanlar serim var. Onlar da 150-200 bin lira para teklif ettiler. Onları da düşünüyorum, verebilirim. Bir de kıyıcılar serim var. Kıyıcılar serim ikinci sınıf kuşlarım. Kaptanlar üçüncü sınıf. Beyazlarım, kartoplarım birinci sınıf güvercinlerim. Beyazların üzerinde de beyaz tanımam, onu da iddia ediyorum.

SAVAŞ BİTMEDİ

Geçen sene Avusturyalı bir müşterim var, onunla altı ay bir istişare yaptık. En son 17 bin euroya anlaştık. 17 bin euroyu aldım. Ondan sonra 2016 model arabamı aldım. Güvercinler sayesinde aldım, iki tane güvercin verdim. Bu güvercinlerin yaptığı ben kupa düzeyinde güvercinler uçuruyorum, dünya kupası. Dünya ikincisiyim şu anda. Normalde birinciydim, bir tane güvercin geçti. Yalnız daha savaş bitmedi. Bu savaş 11’inci ayın sonunda bitiyor. Şu anda da güvercinleri hazırlıyorum. Hazırladığım güvercinlerin de birinci olan güvercinlere çok büyük puanlar takacağına inanıyorum, başına iş gelmezse tabi. Çünkü atmacası var, şahini var, sıkıntıları büyük burada. Benim zor alanda uçuruyorum bir de güvercini.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir